Blogi

Saaremaa pannileib Posted aprill 7, 2016

Lääne-Saaremaal on traditsiooniliselt laupäeva õhtul peale mõnusat sauna kombeks süüa pannileiba ning kõrvale juua teed (piparmündi, köömne või muu meelepärane taimetee). Nii kaua kui meie mäletame, on seda tehtud siin kandis alati. See on midagi loomulikku meie rannarahvale. 038-2

Pannileib on toekas toit, meelepärane eriti meesterahvastele. See on arvestatav toidukorra eest. Peamised komponendid sibul, kartul, odrajahu, liha. See sobib söömiseks nii soojalt kui ka külmalt.

Pannileiva osas on igal perenaisel ja perel oma retsept ning selle valmistamisel ollakse mõnevõrra loomingulised. 066-2

Pakume ka oma puhkajatele võimalust saada osa kohalikust maitsest ja traditsioonidest. Soovi korral ja võimalusel on Sinu saabudes tervitamas Sind mõnusad lõhnad ning ahjusoe pannileib.

Saaremaal puhates saa võimalusel osa ka kohalikust toidust. Pannileiba saab ainult meite kandist! 

Saun, pannileib ja taimetee – see on mõnus traditsioon, mida on lihtne nautida.

Võta meiega ühendust ja uuri lähemalt.

 

Keskkond, kus me viibime võib suurenda või vähendada stressi, mis omakorda avaldab mõju meie kehale.  See, mida sa näed, kuuled ja koged igal ajahetkel, ei mõjuta mitte ainult sinu tuju, vaid ka sinu närvi-, hormonaal- ja  immuunsüsteemi tööd.

Ebameeldivast keskkonnast tulenev stress võib muuta sind ärevaks, kurvaks või abituks. See omakorda kõrgendab vererõhku, südamelöögi sagedust ja lihaste pinget ning pärsib immuunsüsteemi. Meeldiv keskkond toimib vastupidiselt.

Loodus rahustab

Looduskeskkonna viibimine või isegi loodus-stseenide vaatamine, vähendab viha, hirmu ja stressi ning suurendab meeldivaid tundeid. Looduse kogemine ei mõju hästi mitte ainult emotsionaalselt, vaid ka füüsiliselt, vähendades vererõhku, südamelöögisagedust, lihaste pinget ja vähendades stressihormoonide tootmist.

[et]Sügisõhtu udu[en_US] Autumn evening mist

Loodus ravib

Loodus aitab meil paremini toime tulla valuga. Kuna me oleme geneetiliselt programmeeritud leidmaks puid, taimi, vett ja teisi looduse elemente, lummume looduse vaatepildist ning tähelepanu valult ja ebamugavuselt kaob.

Seda tõestavad mitmed klassikalised katsed, kus pooltel patsientidest on palatid vaatega puudele ning pooltel seinale. Patsiendid, kelle vaade on puudele, taluvad paremini valu, omavad vähem negatiivseid kõrval mõjusid ja veedavad vähem aega haiglas.  [et]Avarad vaated[en_US]Expansive views

Loodus tasakaalustab ja suurendab tähelepanuvõimet

Huvitav on ka looduse mõju inimese üldisele heaolule. Ühes läbiviidud uuringus ütlesid 95 % intervjueeritavatest, et nende tuju paranes pärast õues olekut – nad muutusid rahulikumaks ja tasakaalukamaks. Looduses viibimine või loodusstseenide vaatamine on seotud positiivse tujuga ja füüsilise heaoluga, tähenduslikkuse ja vitaalsusega. Lisaks suurendab looduses viibimine meie tähelepanuvõimet, kuna loodus on inimesele loomupäraselt huvitav ning meie tähelepanu keskendub loomulikult sellele, mida me kogeme looduses. See pakub omakorda puhkust meie üli-aktiivsele vaimule (meelele), värskendades meid uute ülesannete jaoks. Uuringud on näidanud, et aktiivsus- ja tähelepanu häire (ADHD) all kannatavate laste tähelepanuvõime suureneb pärast looduses viibimist.

[et]Positiivne energia[en_US]Swings

Loodus ühendab ja suurendab empaatiat

Looduses viibimine ühendab inimesi. Uuringud on viidanud, et inimesed, kelle elamute ümbruses on puid ja rohelisi võrreldes hoonetega, mille ümbruses pole puid, tunnevad rohkem inimesi, omavad tugevamaid ühtekuuluvustundeid naabritega, on abivalmivamad ning toetavamad. Lisaks sellele on uuring näidanud, et neil on ka väiksem tänava kuritegevuse risk ja madalam vägivalla tase.

Uuringud, mis on mõõtnud aju aktiivsust, on näidanud, et kui inimene vaatab loodusstseene, siis need osad ajust, mis on seotud empaatia ja armastusega, aktiviseeruvad. Samal ajal kui linna stseene vaadates need aju osad, mis on seotud hirmu ja ärevusega, aktiviseeruvad.

„Loodusest eemaldumist“, vähest looduslikus keskkonnas viibimise aeg (suuresti tundide arvelt, mille veedame TV ja arvutite taga) on seostatud depressiooniga. Ootamatud on aga uuringud, mis seostavad ekraani taga veedetud aega empaatia vähenemisega ning isekuse kasvuga.

Loodus suurendab heaolu ja vähendab stressi.

Kirjutatud artikli “How Does Nature Impact Our Wellbeing?”Jean Larson, PhD, CTRS, HTR; Mary Jo Kreitzer, RN, PhD põhjal. 

Fotode autoriõigus: Päikese puhkemaja ja Mari Pukk

*Neli pealinna tüdrukut jätavad traditsiooniliselt korra aastas nädalavahetuseks oma mehed, lapsed, linnamelu ning põrutavad Saaremaale – selle läänepoolseimasse ossa. Ja mitte keset suvekära, vaid saare kõige „madalamal“ perioodil, mis suveturisti seisukohast vaadates on tundmatuseni teine koht. Järgnev jutt põhineb nende tagasisidel.

puhkus

Iga tüdruk väärib vahelduseks linnakärast eemaldumist ja aega lihtsalt olemiseks! Täiesti meigi- ja kleidivabalt. See on terve nädalavahetus lohvakates riietes, mõnusates pidžaamades ning hommikumantlites!

See on nädalavahetus, kus ei pea end mitte millekski „ette valmistama“, mis on üldiselt SPA-le või linnapuhusele omane, mil „pool aega“ valmistud millekski – hommiku- ja õhtusöögiks, väljaminekuks, ujuma minekuks või pead liikuma ühest sihtpunktist teise – kogu aeg oled pidevas liikumises. Sel nädalavahetusel ei pea mitte kuhugi minema ja saab lihtsalt olla.  See on puhkus, mille märksõnaks on rahulikkus ja vabadusA ja A 2

Saarde sõites saavad teisejärguliseks nutiseadmed ja muud igapäevaelus muidu suure osa võtvad meediumid. See on aeg, mil saab näost näkku suhelda oluliste inimestega, ilma et kellelgi kiire on. See on kvaliteetaeg! Minipuhkus algab juba tegelikult autos kogu nädalavahetuse planeerimisega – saab välja mõelda ilu- ja sauna protseduure, arutada selle üle, mida kokata ja niisama tüdrukute juttu ajada. Sõit heas seltskonnaga ei tundu pikk, see on nagu väike salareis, kus ollakse täiesti omaette.

Nädalavahetuse märksõnad on traditsiooniliselt saun, looduslikud iluprotseduurid, üheskoos kokkamine, metsas jalutamine, õues grillimine, kamina ees vedelemine, lihtsalt olemine, lauamängud, naistejutud jm spontaanne. Pikemalt ette planeerides on võimalik nautida massaaži ilma kuhugi minemata. Saab teha täpselt seda, mis pähe tuleb. Aeg võtab hoopis teise tähenduse, õigemini on see justkui ajatu oleklaua ümber veel soojem2_lõigatud

Ja saab ka täiesti omaette olla, olla lihtalt oma toas, eralduda lugemisnurka või minna üksi jalutama. Sel nädalavahetusel oled sa SINA ISE. Sa ei ole ema, abikaasa, kokk, koristaja, töötaja, ülemus jne. Oled vaid sina ja kellegi hea sõber. Ümbritsev keskkond ja teadmine, et oled saare peal, annab kogu nädalavahetusele õige hinguse. Lisaks mõnusalt kodune tunne, mis tuleneb õdusast atmosfäärist. 

Küsi pakkumist ja häid mõtteid info@paikese.ee

Out of the city 5

Aitäh noortele naistele (Alena, Marianne, Marge ja Merli) oma “saladuse” avaldamise eest!

Kirjutas: Angela

Fotod: erakogu

Taani on üks õnnelikemaid riike maailmas, mis on kummaline ühe väikese riigi kohta, kus kliima on suurema osa aastast valdavalt sombune ja pilvine, talv on pigem lumevaene ja päike loojub juba enne nelja õhtul.  Tuleb tuttav ette?

Vastavalt riikide üldist heaolu võrdleva The World Happiness Report andmetel on Taani olnud aastaid kõige õnnelikum riik maailmas, aastal 2015 küll kolmandal kohal. Eesti seevastu on õnnelikkuse raporti järgi 73. kohal.

Seega, mis on selle heaolu taga? Tegelikult võib seda pidada ka regionaalseks nähtuseks, kuna raporti kohaselt on Skandinaaviamaad (Norra, Soome ja Rootsi) esireas ja koos šveitsi, Islandi, Kanada ning Hollandiga kõige õnnelikumad riigid maailmas. Kogu üldise majandusliku heaolu kõrval aitab taanlasi pikka ja sünget talveaega üle elada kultuuriline kontseptsioon, mis on koondunud ühe sõna alla „hygge“. See on sõna, mida pole lihtne hääldada ja veel raskem on seda tõlkida. Tal ei olegi otsest vastet, kuid seda võib seostada märksõnadega „hubasus“, „koosolemine“ ja „heaolu“, mis tegelikult annab vaid häguse definitsiooni selle sisust. Mis on siis õnnelike inimeste jaoks „hygge“?

IMG_1155_1

Külmad käed ja soe süda

Kuna „hygge“ haarab palju tähendusi, siis pelgalt sõna „hubasus“ seda ei kata. Hubasus hõlmab rohkem füüsilist ümbrust (kampsun või soe voodi), kuid „hygge“ näol  on rohkem tegemist inimeste koosolemisega ja suhtumisega elusse. See on kunst tekitada intiimsust – terviklik tunne koosolemisest, lõbust ja rahulolekust. Sisuliselt tähendab see sooja atmosfääri loomist ning heade asjade nautimist elus koos heade inimestega. See on küünlavalguse soe kuma, sõbrad ja perekond.

Taani talved on pikad ja pimedad ning taanlased on selle oskuslikult muutnud naudinguks. See on aeg, mil inimesed veedavad rohkem aega siseruumides, mistõttu on sel ajal suurem fookus kodusel meelelahutusel. „Hygge“ võib olla pere ja sõbrad ühiselt söögilaua ümber hämaras valguses toitu nautimas või iseenda aeg raamatut lugedes. Kogu mõte on lõõgastuda ja tunda end võimalikult koduselt, unustades mured. Külmal õhtul kamina ees istumine,  kodused kaneelisaiakesed, tee serveerituna erilistes nõudes, koosolemine – see kõik on „hygge“. Sealjuures moodustavad küünlad olulise osa, taanlased on hullud küünalde järgi ja kasutavad neid kõikjal (kodus, tööl ja avalikes kohtades). IMG_1266_1

Hygge on taanlaste kultuuriline imerohi, mis aitab külmade talvede, üksinduse ja stressi vastu.

Võib-olla ongi „hygge“ võtmeküsimus taanlaste õnnelikuks olemises. See on juurdunud taanlaste psüühikasse.  See hõlmab hubasusust, kuid see on eelkõige vaimne asi – see on suhtumine ellu. See on tunne, mis on eriti tugev jõulude ajal – küünlad, toit, ajaveetmine koos perekonnaga. Kuid see ei ole ainult jõulud, vaid aastaringselt levinud meelsus. See on sinu meelsus, sinu tuju, sinu suhtumine asjadesse. Hygge´t võib näha paljudes asjades ja situatsioonides.

Pole küll teada, kui palju „hygge“ mõjutab taanlaste õnnelikkust, kuid WHR raport toob välja, et vaimne tervis ja sotsiaalne toetus mõjutavad rahvusvahelist heaolu. Vaimne tervis on suurim üksik faktor, mis mõjutab õnnelikkust igas riigis, sh on stabiilne pereelu ja püsiv abielu tähtsad õnnelikuks olemises nii vanematel kui lastel.

Kui „hygge“ ongi taanlaste õnnelikkuse taga, nagu ütleb Taani ametlik turismileht, võib-olla saaks selle eksportida teistesse vähem õnnelikemaisse riikidesse? Selle  võiks võtta üle igal pool. Mida kiiremaks meie elud muutuvad ja mida rohkem 24/7 me oleme rakkes, seda suurem on kalduvus liialdustele ja ülekoormusele (stressile). Võtta aeg maha väikeste asjade jaoks on väga tähtis. Eestis on sarnaselt Taanile „hygge“ jaoks väga soodsad tingimused ja võibolla teeks see ka meid õnnelikemaks? See nõuab vaid teistsugust suhtumist. i m happy

Romantiline puhkemaja Posted oktoober 8, 2015

Kõik me vajame aega armsamaga kahekesi olemiseks, unustamaks argipäev, et peatada aeg. Päikese puhkemaja on selleks loodud – romantiline, õdus ja tõeliselt privaatne. Hea sisekliimaga luksuslik puhkemaja puhtas looduses ja vaikuses ootab teid. Siin lõõgastute ja laete end värske positiivse energiaga. Kaminasoojus õdusas palkmajas, saunaprotseduurid kasevihaga ning kümblustünnis mõnulemine tähistaeva all loovad meeleolu, lõõgastavad keha ja vaimu ning toovad teid välja töö- ja argimuredest. 

Pakume ka võimalusi romantikalainet suurendada:

 • Maitsev gurmeekorv;
 • Looduslikud kehahooldusvahendid saunaprotseduurideks;
 • Saabumisel kaminatuli, laual ootamas pokaalid meelepärase joogiga;
 • Kingitus kallimale saabumisel;
 • Ettetellimisel lõõgastav klassikaline massaaž;
 • Ettetellimisel fotograaf;

Päevasel ajal matkake värskes õhus ja avastage pärandkultuuri jälgi ajaloolisel Kuusnõmme poolsaarel. Sõitke jalgratastega mere äärde ja tehke seal väike piknik. Grillige, eriti mõnus sügis-talvisel ajal. Kokake üheskoos midagi erilist ja maitsvat, mängige lõbusaid lauamänge ja nautige vaikust ning privaatsust.

Läheneme personaalselt ja oleme avatud koostööks, et Päikese puhkemajas veedetud aeg oleks tõeliselt päikeseline. Küsi personaalset pakkumist!

Üllata kallimat personaalse kinkekaardiga ja unustamatute hetkedega – ideaalne koosolemise aastapäevaks ja sünnipäevaks. See on ideaalne kingitus kõigile (heale sõbrale, vanematele, pulmadeks, emadepäevaks, isadepäevaks, jõuludeks), sest meis kõigis on peidus väike romantik. Kõige parem kingitus tuleb aga ootamatult ja ei vaja tähtpäeva, vaid lihtsalt meeles pidamist ja soovi veeta aega koos – kvaliteetaega.

*Sobib ka kuni 3-le paarile, et veeta üheskoos lõõgastav ja positiivset energiat andev puhkus.

Soovime, et saaksite nautida ehedalt romantilisi ja päikeselisi hetki.

Romantiline puhkus Posted august 27, 2014

Romantiline puhkus õdusas, privaatses ja stiilses Päikese puhkemajas pakub lõõgastust ja laeb energiaga. Siin peatub aeg ja ununevad argimured. Pimedad õhtud, külm välisõhk ja toasoojus loovad juba iseenesest romantilise meeleolu, mida täiustavad kaminasoojus ja saunaleil. Päikese puhkemaja ja selle ümbrus pakub võimalust nautida imeilusat sügis-talvist aega eemal linnakärast ja argimuredest, privaatselt keset ilusat looduskeskkonda. Mõned ideed teile: 

 • matk mereni (ca 2,5 km) jalgsi või pikem sõit jalgratastega Käkisilma (koha peal 2 jalgratast);
 • mere ääres piknik (võtke kaasas soe jook ja midagi maitsvat);
 • grillige, eriti mõnus kui väljas on külm;
 • peale matka kuum saun ja korralik leil, tehke endale kadakaviht;
 • lääne-saarlased söövad peale sauna pannileiba. Pannileiba küpsetatakse ainult Lääne-Saaremaal ja see on midagi tõeliselt traditsioonilist. Anna meile teada kui seda soovid 😉
 • seltskonnamängud prõksuva kaminatule ees;
 • üheskoos kokkamine on kvaliteetaeg, valmistage midagi maitsvat;
 • peamine on aga lihtsalt olla ja nautida.

Vaata meie romantilise puhkemaja kirjeldust ja lisateenuseid romantikapakett. Võta julgesti ühendust.

Romantiline puhkus Saaremaal Eesti päikesepaisteliseimas ja läänepoolseimas kohas – ajaloohõngulisel Kuusnõmme poolsaarel. See on ideaalne koht põgenemiseks argipäevast, lõõgastumiseks ja inspiratsiooni ammutamiseks.

Üle pika aja esimesel vihmasel hommikul võis puhkemaja aknast vaadelda heinapõllul askeldavat metssiga. Õitsevad käpalised (juba 23. juunil algab orhideefestival) ning õhtu saabudes võib Vesiku oja juures tunda kuslapuu imelist lõhna.

13 . juunil avati Mõisakülas Lubjakivi teemapark (ca 7 km puhkemajast Lümanda poole), mis sisaldab endast 1,8 km pikkust matkarada läbides erinevaid lubjakiviahjusid. Soovitame kindlasti külastada.

On the first picture you ca see a busy boar in the meadow just in front of the holiday home. Lime Theme Park has been opened in Mõisaküla village about 7 km from the holiday home (on the way to Lümanda village). Orchides are in bloom and on the 23. June second Orchid Festival will take place in Loona manor (just 4 km from holiday house).

 

Kevad Saaremaal Posted aprill 15, 2014

Kevad on aasta ilusaim aeg! Päevad lähevad üha pikemaks ja ilm aina soojemaks. Õhus on igal sammul tunda ärevust – linnulaul, putukate sumin, liblikad, loodus tärkab kõikjal – metsaalune on sinine.  Saaremaa on ärganud talveunest -siin on nii palju teha ja näha või lihtsalt olla ja nautida.

Days are getting longer and longer and the weather gets warmer. You can feel the spring everywhere. There is so much to do here in Saarema island or just be and enjoy the day. It´s the best and most beutiful time of the year. 

Valmis Päikese puhkemaja päris enda kodulehekülg. Täiendame seda jooksvalt info ja piltidega.